oyka-logoo
Bina Yıkımı

Can ve mal kaybı tehdidi oluşturan depreme dayanıksız binaların yıkımının yapılması gerekmektedir. Okullar, evler, hastaneler, kamu kurumları kısacası her türlü binanın düzenli aralıklarla dayanıklılık testinden geçmesi gerekir. Bir bina ile ilgili yıkım kararı alınmışsa yıkım için bu işte profesyonel olarak çalışan firmamızı tercih edebilirsiniz.

Tabi yıkılmasını istediğimiz binayı önce ilgili kurumlardan izin alarak yıkım işlemini gerçekleştirmeliyiz. İnşaat mühendisleri ve gerekli kontrolleri yapan bilir kişiler tarafından bina yıkımı yapılması gerektiğine karar verilip tutanak tutulduktan sonra tek yapmanız gereken şey firmamız ile irtibata geçmektir.

Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?

Yıkımına karar verilen bina büyük bir bina değilse eğer insan gücü kullanarak yani elle, kazma, kürek, balyoz gibi el aletleri kullanarak yapılır. Bunun yanı sıra firmamızda iş makineleri kullanarak bina yıkım işleri gerçekleştirilir. İş makinesi kullanarak yıkımını yapılması istenilen binalarda firmamızdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca patlama yöntemi kullanılarak da bina yıkımı için farklı bir yöntemdir.

Patlatma yöntemi ile yıkım işlemini gerçekleştirmek için gerekli patlayıcı maddeler gereklidir. İşlem uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Gerekli tedbirler alınmalıdır. Yıkımı yapılacak olan yapıtlar televizyondan izlediğimiz kadar kolay ve hızlı değildir.

Oldukça güvenlikli çalışılması gerekmektedir. Alınan güvenlik tedbirlerine uyulmadığı takdirde kazalar can ve mal kayıpları kaçınılmaz olur. Bu yüzden de firmamız tam güvenlik önlemleriyle çalışmaktadır.

Öncelikle yıkım işleminin yapılması gereken yapıtım içinde, dışında ve yakın çevresinde zarar görebilecek insan ce araç gibi eşyaların uzaklaştırılması gerekir. Sonra yıkım işlemi işinde uzman kişiler tarafından yapılır. Yıkımı gerçekleştirilen alan kamyon gibi araçlarla firmamız tarafından yıkım atıkları belirlenen bölgeye taşınır.

Bina Yıkımı Ne Zaman Yapılır?

Bina yıkımı genellikle eskiyen binalarda yapılır. Depremden ve diğer doğal afetlerden az zarar görmesi için dayanıklı ve sağlam binalar ve yapıtlar yıkılanların yerine yapılır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bu yüzden eskimiş binalar uzmanlar tarafından incelemesi yapılır. İncelemesi yapılan binalar hasarlı veya dayanıksız olduğu tespit edildiği zaman yerine sağlam ve dayanıklı binalar yapılır. Gerekli izinler, araştırmalar yapıldıktan sonra yıkıma başlanılır. Öncelik her zaman güvenlik olmalıdır. Bu yüzden bina yıkımı yapılırken gereken bütün tedbirleri almalıyız. Alınan tedbirlere de uymalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA