oyka-logoo
Kuyu Temel

İksa metotlarından biri olan kuyu temel çalışmaları çoğunlukla dip dibe olan binalarda yaşanan alan kaybını en aza düşürmek için kullanmış olduğumuz bir yöntemdir.  İksa, herhangi şekildeki inşaatın toprak altındaki kısımlarının yeterli güvenlikte, kolaylık ve kalitede üretilebilmesi için, insanları, inşaat etrafındaki bina ve iş alanını oluşturmak ve koruyabilmek için çoğu zaman gelip geçici şekilde uygulanan toprak tutma yapılarıdır.

Yüksek katlı binalarda tabanı sağlam şekilde tutması ve toprak kaymasını önlemek için kuyu temel çalışması hızla yayılmıştır. Firmamızda kuyu temel kazma metodu, beton ve çelik yapılarda kullanılır. Kuyu temel çalışmaları el emeğinin yüksek olduğu temel çalışmalarımız içinde bulunur.  Risk çok fazladır. Bu yöntem, alan kaybı oluşturmamak için kullanılan kuyu temel kazma yöntemi olarak söylenebilir. Kuyu Temel yönteminde kullandığımız malzemeler şu şekildedir; Destek Elemanları, Kazma, Kürek, Büyük İş Makineleri, Su Pompası vb.

Kuyu Temelin Önemi

Türkiye’de son yıllarda artmakta olan kentsel dönüşüm faaliyetlerinde fazla kullanılmakta olan kuyu temel sistemi firmaların en önemli kullandığı yöntem haline gelmiştir. İnşaat bölümlerinde işçiliğin en zor boyutlarda olduğu ve zahmetli olan işler içinde yer almaktadır.

Yer alan projelerde can ve mal kaybını önlemek için uygulanan çalışmanın maddiyat kısmı öteki iksa yöntemlerine göre uygun fiyatlıdır. Bu yüzden uygun fiyatlı olarak firmamızla görüşerek kuyu temel çalışmasına başlama kararı alabilirsiniz. Yeraltı sularının fazla olmadığı sağlam ve dayanıklı zeminlerde uygulanırlar. Zemine göre otuz metre derinliklere kadar kuyu temel yöntemi uygulamaktayız.

Kuyu Temel Projeleri Neden Uygulanmaktadır?

Kuyu temel projeleri ilk olarak alandan tasarruf sağlamak istenilen yerlerde bu yöntem uygulanır. Yapının taşıyıcıları için değil, perdeleri için de kuyu temel yöntemi uygulanabilir. İstinat duvarları binaya başlamadan önce kesinlikle yapılmalıdır.

Ücreti en aza düşürmek için kuyu temel projeleri uygulanmaktayız. Otuz metreye kadar olan derinliği sayesinde kuyu temel viyadük oluşmasında fayda sağlanır. Çünkü kuyu temel yöntemiyle bazı kısımlar bağlanır ve tek parça halinde işlev görmesi sağlanmaktadır.

Sizde proje ve yapılarınızda en uygun maddiyatla, kaliteli ve dayanıklı yapılar inşa etmek istiyorsanız Kuyu temel yöntemi en uygun yöntemdir. Firmamızla bu konu için görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞİMDİ ARA